Sypialnia to nie tylko pokój, w którym stoi łóżko. To miejsce, w którym marzymy i śnimy – jest ważny również dla naszych dzieci. To tutaj dzieci bawią się, spędzają wolny czas, odpoczywają. Wystrój tego pomieszczenia powinien stymulować umysł naszego dziecka i ułatwiać mu rozwój, ale jak osiągnąć taki efekt?

Podziel przestrzeń – strefa do nauki, strefa do odpoczynku, strefa do zabawy

Zanim zaczniesz wybierać meble i dekoracje, warto wyznaczyć strefy w pokoju, który przeznaczyliśmy dla naszego dziecka. Odpowiednie urządzenie różnych miejsc w pokoju jest ważne. Nie można zapominać, że okolice łóżka to obszar, w którym dziecko nie powinno się rozpraszać, podczas gdy kącik do zabawy wręcz przeciwnie – powinien pobudzać i inspirować. Planując pokój dziecięcy, rodzic nie powinien zapomnieć o następujących strefach:

  • przestrzeni kreatywnej,

  • łóżka – strefy odpoczynku,

  • miejsce do nauki i pracy,

  • strefy przechowywania.

Nie trzeba urządzać tych wszystkich stref jeszcze przed narodzinami dziecka, ale warto szybko uzupełnić braki w wyposażeniu. Nie można zapominać, że dzieci zaskakują prędkością rozwijania się – ani się spostrzeżesz, a będą biegać po całym domu. Niezależnie od tego, czy wyposażysz cały pokój dziecięcy od razu, czy dokupisz część mebli później, powinieneś zadbać o przyjemną atmosferę w pokoju.

Wymaluj nastrój – kolory w dziecięcej sypialni

Na pewno obiło Ci się o uszy, że zielony kolor uspokaja, a czerwień to barwa pasji i miłości. Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wpływ na nasz nastrój. W Twoim dziecku też wywołują różne wrażenia, mimo że nie jest w stanie jeszcze sobie tego uświadomić lub zakomunikować społeczeństwu. Pokój dziecięcy zwykle utrzymuje się w radosnych, ciepłych barwach, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i pozytywnie wpływają na rozwój dziecka.

Uważaj na silne kontrasty!

Nie stosuj w sypialni dziecięcej szokujących kontrastów – mogą rozpraszać nawet podczas zasypiania. Bywa, że zbyt intensywne barwy powodują niezdrowe pobudzenie i nerwowość u dziecka. Może warto wykorzystać pastelowe, delikatne i jasne barwy dla ścian, a pokój dla dziecka udekorować dodatkowo, np. obrazkami umieszczonymi w konkretnych miejscach i malunkami na ścianach?

Nie daj się zdominować stereotypom!

Róż dla dziewczynki, a błękit dla chłopca? Niekoniecznie. Urządzając pokój dla niemowlęcia lub małego dziecka, niewiele wiesz jeszcze o jego preferencjach. Ścianę przy łóżku lub kołysce możesz delikatnie zaakcentować pastelowymi barwami, wieszając w zasięgu wzroku obrazek ze śpiącymi zwierzątkami lub postaciami.

Dywanik dla dziecka - wygoda i bezpieczeństwo

Twoje dzieci szybko zaczną same przemieszczać się po domu i bawić. Miękki dywanik dla dzieci o ciekawym wzorze w miejscu zabawy to nie tylko dekoracja, ale też kwestia komfortu. Sposobów bawienia się kolorami w pokoju dziecięcym jest mnóstwo – zasłony, pudła na zabawki i różnokolorowe poduszki w strefie zabawy to dopiero początek!

Strefy aktywne - karuzela do łóżeczka

Karuzela do łóżeczkaNiemowlak spędza dużo czasu w swoim łóżeczku. Odpowiednio dobrana kolorystycznie karuzela do łóżeczka może uatrakcyjnić dziecku czas, kiedy nie śpi, ale także pomóc uspokoić się, gdy jest zdenerwowane. Możesz zakupić kilka, ale może się też okazać, że Twojemu dziecku o wiele bardziej spodobają się zabawne ośmiorniczki od kolorowych ptaszków.

Rysunki i obrazy w pokoju

Możliwości oddziaływania na nastrój dziecka nie kończą się na meblach i elementach, których może ono dotknąć. Obrazy, które wieszamy w pokoju dziecięcym, nie są w zasięgu rąk, ale pozostają w zasięgu wzroku. Dzieci od małego chłoną rysunki – uwielbiają ilustracje w książkach, same są niezłymi malarzami. Obraz pobudza ich wyobraźnię, a niekiedy mówi więcej niż słowa. Podaruj swojemu dziecku miłość rodzinną zaprezentowaną przez dwie przytulające się żyrafki lub fascynację światem naszej ośmiorniczki