Kiedy dziecko jest na świecie i znajomi widzą je raz na jakiś czas, można wtedy usłyszeć zdanie “ ale twoje dziecko urosło”. Mimo, że Twój maluszek jest jeszcze pod Twoim serduszkiem, to można o nim też tak powiedzieć. W poprzednim artykule mogłeś czytelniku zapoznać się co dzieje się z organizmem mamy, teraz zobacz co dzieje się z człowieczkiem w jej brzuszku.

Malcu, co u Ciebie słychać? 14-18 tydzień.

    Gimnastyka, ssanie kciuka to wszystko ma miejsce już między 14-18 tygodniem. Ruchy dziecka, stają się bardzo dynamiczne. Obraca głową, bawi się pępowiną, kopie nogami, ćwiczy zmysł równowagi pływając w wodach płodowych. 
Mimo, że nasz maluszek samodzielnie nie oddycha, to już ćwiczy tę czynność, już teraz przygotowuje się do życia poza organizmem mamy.
W 14 tygodniu Twoje maleństwo jest wielkości cytrynki. Natomiast w 17 tygodniu wzrostem przypomina gruszkę. W tym samym tygodniu możesz już zaczynać czuć ruchy swojego skarbeczka. 
Kształtują się narządy płciowe. U dziewczynek tworzą się jajowody, wargi sromowe oraz pochwa. W jajnikach powstają zalążki komórek jajowych. Z kolei u chłopców rozwija się prącie, a jądra zaczynają zsuwać się do moszny. Dotrą tam jednak dopiero pod koniec ciąży. 
Może zastanawiasz się, kiedy malec zaczyna Cię słyszeć? To właśnie ten moment! Od około 17 tygodnia ciąży, dziecko zaczyna rozróżniać dźwięki z wewnątrz np.: bicie serduszka mamy, od tych z zewnątrz np.: głosy innych ludzi. Możecie z drugim rodzicem lub rodzeństwem zacząć mówić do brzuszka, śpiewać kołysanki lub słuchać ulubionej muzyki.

Malcu co u Ciebie słychać? 19-22 tydzień.

    W mózgu powstają wciąż nowe komórki nerwowe i połączenia między nimi. Dzięki temu ruchy maleństwa są coraz bardziej skoordynowane. Dziecko reaguje na dźwięki, dotyk oraz światło. Powoli możesz zaobserwować, że maluszek ma swój rytm dobowy. Możesz zwrócić uwagę na to że ma swoje okresy snu i czuwania. Jest również aktywniejszy o określonych porach dnia lub w niektórych sytuacjach. W tych tygodniach na pewno będzie to wyczuwalne.
Narządy wewnętrzne są już w pełni wykształcone. W układzie nerwowym każdego dnia powstają nowe komórki nerwowe. Maluszek uczy się teraz rozpoznawać smaki. Robi to poprzez połykanie płynu owodniowego. Nerki produkują mocz, który wydalany jest do płynu owodniowego. Następnie płód połyka powstałe wody płodowe. W ten sposób stymuluje układ trawienny i układ oddechowy oraz trenuje odruch połykania.
Rysy twarzy dziecka stają się wyraźne. Od jakiego czasu, mały człowiek ćwiczy mimikę twarzy. Powieki są zamknięte, ale gałka oczna jest już w pełni wykształcona i reaguje na zmiany światła. Oprócz brwi pojawiają się rzęsy. Skóra pokryta mazią i meszkiem płodowym jest jędrniejsza. Rozwijają się dwie górne, bardzo ważne warstwy skóry – naskórek oraz skóra właściwa. Rozwój dzidziusia jest naprawde imponujący.

    W 19 tygodniu ciąży naszego bobasa można przyrównać wielkością do mango, natomiast w 22 tygodniu ciąży może przypominać papaję.

Malcu co u Ciebie słuchać? 23-27 tydzień.

    Nasz malec przybiera, w 23 tygodniu może ważyć już ponad pół kilo. W tych tygodniach może pić nawet pół litra płynu owodniowego dziennie! Ważnym kamieniem milowym, który dziecko zdobywa około 24 tygodnia ciąży jest pełne ukształtowanie ucha wewnętrznego. Organ ten kontroluje zmysł równowagi i pomaga dziecku wyczuć, czy w łonie matki znajduje się ono po prawej czy po lewej stronie. Skóra Twojego dziecka zaczyna przybierać różowawy kolor, choć nadal jest lekko przezroczysta. Głowę maluszka pokrywają już delikatne włoski, zaczynają też kiełkować rzęsy.
W 27 tygodniu Twoje dziecko może też zacząć rozpoznawać znajome głosy, zwłaszcza Twój. Na dźwięk Twojego głosu, jego tętno może zwolnić, co oznacza, że jest spokojne i zrelaksowane. Rozwój płodu w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży staje się bardzo dynamiczny, choć malutkie płuca i wątroba oraz jego układ odpornościowy mają jeszcze przed sobą wiele pracy, zanim będą w pełni gotowe na pełnienie swoich funkcji w świecie zewnętrznym. Dziecko w 27. tygodniu ciąży intensywnie przybiera na wadze i nabiera tkanki tłuszczowej. Wygląd dziecka przypomina już w pełni ukształtowane niemowlę, które zobaczysz po urodzeniu – choć do tego czasu sporo jeszcze urośnie.

    W 23 tygodniu ciąży maluszek wielkością przypomina bakłażana, a w 27 tygodniu może być podobne do kalafiora.

Pamiętaj o dobrej diecie.

    Drugi trymestr to czas intensywnego wzrostu i rozwoju narządów, dlatego dostarczanie odpowiednich składników odżywczych jest kluczowe. M.in. kwas foliowy, żelazo, wapń i witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu, kości i układu krwionośnego.
To co lubi dziecko jeść kształtuje się już w życiu płodowym, w drugim trymestrze dziecko połyka wody płodowe które przejmują smak tego co je mama. Dlatego dieta bogata w warzywa i owoce, a uboga w tłuszcze i cukry, może pozytywnie wpłynąć na późniejsze nawyki żywieniowe.


Artykuł skończony, czas na kawę i odpoczynek.
Pozdrawiam Cię serdecznie, Anita.

Pamiętaj, najważniejsze jest dobro Twojego maluszka.
Jakość i bezpieczeństwo od tweeto.

 

    Jeżeli to co przeczytałeś bądź przeczytałaś i przypadło ci do gustu, to zachęcam Cię, żeby się zapisać do naszego Newslettera. Wystarczy wpisać swój adres e-mail. Informacje dotyczące moich nowych wpisów na bieżąco będą Ci się pojawiały w skrzynce mailowej.
Będzie to dla naszego zespołu ogromny komplement od Ciebie.

Dziękuje!